JANOVICE

Negarantovaná informace
Místo:Obecní úřad Janovice
Adresa:Janovice 83, 739 11 Janovice
Telefon:+420 558 681 039
Email:oujanovice@obecjanovice.cz
WWW:http://www.obecjanovice.cz
GPS:49°37'26,510"N, 18°24'30,940"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)

Fotografie (12)[Skrýt náhledy]
JANOVICE 
(klikni pro zvětšení)Výhled na Janovice /2006/ foto L. Šrubařová 
(klikni pro zvětšení)Kostel sv. Josefa 
(klikni pro zvětšení)Pohled na obec 
(klikni pro zvětšení)
Hasičská zbrojnice 
(klikni pro zvětšení)JANOVICE pohled na obec 
(klikni pro zvětšení)Parčík u kostela 
(klikni pro zvětšení)Obecní úřad 
(klikni pro zvětšení)
Kříž u Ondráše 
(klikni pro zvětšení)Socha u cesty ke kostelu 
(klikni pro zvětšení)Památný kámen 
(klikni pro zvětšení)Pošta 
(klikni pro zvětšení)

Obec Janovice se nachází v malebném podhůří Moravskoslezských Beskyd, 6 km jihovýchodně od města Frýdek-Místek a 5 km severovýchodně od Frýdlantu nad Ostravicí.

Status: obec
Celková výměra: 1315 ha
Počet obyvatel: 1881 (k 1.1.2017)
Okres: Frýdek-Místek
Střední nadmořská výška: 364 m n. m.
Nejníže položený bod: 340 m n. m., potok Říčka
Nejvýše položený bod: 510 m n. m., vysílač Bystré
Je členem: Zájmové sdružení obcí Frýdlantsko-Beskydy

HISTORIE

Na základě tehdy již existujících okolních obcí lze předpokládat vznik Janovic někdy ve 13.-14. století. V roce 1447 se v zápise farního úřadu Dobrozemnice (dnes obec Dobrá) uvádějí Janovice jako osada. Ta byla součástí frýdeckého panství spravovaného v rámci těšínského knížectví. Roku 1573 bylo panství odštěpeno a koupeno Matoušem z Lohova. Z té doby pochází také první písemná zmínka o obci. Součástí panství bylo přiblžně patnáct obcí, včetně Janovic - v dochované listině jsou uváděny jako dědina. O 7 let později vznikl první známý urbář frýdeckého panství, podle něj je uváděno v Janovicích 38 osadníků. Osadníci měli povinnost odvodů vrchnosti, o robotě se urbář ještě nezmiňuje.

Roku 1636 jej koupil hrabě Jiří Oppersdorf, vlastník Horního Hlohova ve Slezsku. Byla zavedena i jakási robotnická povinnost.
Hrabě zemřel r. 1651 a panství začal spravovat hrabě Pražma, poručník syna zesnulého hraběte.

Stopy po třicetileté válce, neúroda, nemoci, zvyšování roboty a platových povinností přispěly k selským pozdvižením. Prvním "průkopníkem" byl Ondráš (1680-1715), zbojník, syn janovického fojta, který se se svou družinou proti těmto nespravedlnostem postavil. V květnu 1766, došlo k prvním selským bouřím, poddaní zastavili robotu. Zprávy o nepokojích se dostaly až do české královské dvorské kanceláře ve Vídni a Gubernálnímu úřadu v Opavě bylo nařízeno prošetření stížností poddaných.

Roku 1848 po zrušení nevolnictví začíná v Janovicích "nová etapa" svobodného vývoje území. Přelomem v historii byla I. světová válka a následné zrození samostatného československého státu.
Během druhé světové války zahynulo několik místních občanů v koncentračních táborech.

Ve svobodných volbách roku 1990 bylo zvoleno obecní zastupitelstvo, Janovice byly plynofikovány a po deseti letech "soužití" s Frýdlantem n. O. odloučeny. Vznikla opět samostatná obec.

PAMÁTKY

Památkou z konce 19. století je novogotický kostel sv. Josefa, z r. 1844 první školní budova, pomník padlým u bývalé školy v Janovicích - Bystrém, sad Petra Bezruče. V blízkosti obce se nacházejí chráněná území - Malý a Velký pahorek - zbytky bradlového útesu Západních Karpat.

KULTURA

Kulturní akce pořádané v Janovicích jsou převážně v organizaci zájmových spolků nebo obecního úřadu. V sálech hostinců se konají plesy a bály. V průběhu roku mají občané možnost navštívit představení ostravských divadel. Od roku 2018 jsou obnoveny Ondrášovské slavnosti.

UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ

  • Hotel Ondráš
  • Hostinec Harynda (+420 724 969 176)
  • Hostinec u Toflů na Bystrém
  • Obecní chata Burmerka s možností turistického ubytování

OSOBNOSTI

K známým rodačkám patří paní Božena Peterková, která svůj život zasvětila folklorní tvorbě s ondrášovskou tématikou. Také Ludvík Magdoň, svými malbami, linoryty a bronzovými plastikami zachycujícími se podbeskydskou krajinu se zapsal do kulturního dědictví obce.

DOSTUPNOST

Vzdálenost vzdušnou čarou: 7 km JZ od města Frýdek-Místek.

  • Silniční spojení: místní silnice navazuje na silnici č. 477 směr Frýdlant n. O. - Frýdek-Místek, ze které je odbočka na silnici č. I/56 směr Ostrava
  • Autobusová doprava: z Frýdku-Místku a z Frýdlantu nad Ostravicí
  • Železniční doprava: Železniční zastávka na trati Ostrava–Valašské Meziřičí (č. 323 ) v obci Pržno, navazující autobusové spojení do Janovic i místní části Bystré
  • Pro turisty: přes obec vede modrá TZ a cyklotrasy 6004, 6005, přes část Bystré pak 46

ZDROJ INFORMACÍ: www.obecjanovice.cz